wtorek, 3 maja 2011

Pizza w dwóch wersjach

...z anchois i cebulą

...z suszonymi pomidorami i oliwkami taggiasche

Bazę stanowi rewelacyjne ciasto z przepisu Jamiego Olivera (chrupkie z zewnątrz i pulchne w środku), dobrej jakości koncentrat pomidorowy, czosnek, suszony tymianek i mozarella.

Ciasto na podstawie przepisu z książki "Jamie's Italy":


Składniki

400g białej mąki chlebowej
100g drobno mielonej mąki z semoliny
1 saszetka drożdży suszonych (7g)
1/2 płaskiej łyżki drobnoziarnistej soli morskiej
1/2 łyżki cukru pudru
ok. 325ml letniej wody

Wykonanie


Przesianą mąkę mieszamy z solą. Drożdże i cukier rozpuszczamy w letniej wodzie i odstawiamy na 5 min., a następnie wlewamy do mąki. Mieszamy za pomocą widelca, a gdy ciasto stanie się zbyt gęste, wyrabiamy ręcznie (przez ok. 10 min. - aż będzie gładkie, sprężyste i miękkie).

Następnie oprószamy je z wierzchu mąką, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 15 min., żeby odpoczęło w temperaturze pokojowej. Kiedy ciasto wyrośnie dzielimy je na tyle części, ile ma być pizz (z podanej ilości możemy uzyskać 3 mniejsze spody lub 1 duży).

Najlepiej rozwałkować spody 15 do 30 min. przed rozpoczęciem pieczenia. Oprószamy stolnicę mąką. a następnie wałkujemy ciasto na grubość ok. 0,5cm. Kładziemy rozwałkowany spód pizzy na posmarowanej oliwą i posypanej mąką blasze.

Piekarnik rozgrzewamy do jak najwyższej temperatury, np. 250°C.

Rozkładamy na spodzie dowolne składniki (kolejność: sos, ser, dodatki) i wrzucamy do pieca na ok. 7-10 min. Ciasto powinno być rumiane i chrupkie.